Święta Lipka

Ta niewielka miejscowość słynie z Sanktuarium Maryjnego, a kościół i klasztor jezuitów są zarazem jednym z najcenniejszych zespołów barokowych w Polsce.
Według legendy figurkę Matki Boskiej umieścił na lipie skazaniec jako wotum za uniewinniający wyrok. Wkrótce miejsce to zaczęło słynąć z cudów.
Na teren sanktuarium wchodzi się przez ozdobną barokową bramę z pierwszej połowy XVIII w. Wspaniała barokowa fasada kościoła ma dwie wysokie wieże, na których umieszczone są zegary z 1740 r. W niszach stoją posągi Matki Boskiej, świętych Piotra i Pawła oraz świętych związanych z zakonem jezuitów, którym król Zygmunt III Waza przekazał teren.
Na dachu krużganków otaczających dziedziniec znajduje się kilkadziesiąt figur proroków ze Starego Testamentu.
W trójnawowym wnętrzu można zobaczyć złocone filary i balustrady oraz kolorową XVIII-wieczną polichromię. W majestatycznym, trzypiętrowym ołtarzu głównym z 1714 r. umieszczono obraz Matki Boskiej w srebrnej koszulce. Jest to kopia wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore z Rzymu, wykonana przez Bartłomieja Pensę. Po bokach ołtarza stoją figury świętych, w górze są malowane sceny z życia Marii. Ambonę z początku XVIII w. zdobią sceny odwołujące się do Pisma Świętego. Naprzeciwko ambony, w miejscu, gdzie ponoć rosła kiedyś „święta” lipa, można zobaczyć pień lipy ze srebrną figurką Matki Boskiej.
Największą atrakcją są barokowe organy z 1721 r. z ruchomymi figurkami, wykonane przez J. Mesengela z Królewca. Zapraszamy do wysłuchania koncertu organowego!!