Śladami Chopina
Mazowsze zachodnie wraz z Puszczą Kampinoską leży prawie w samym środku Polski. Mazowiecki krajobraz – piaszczysta droga, wierzby na miedzach i łąki z makami i chabrami – poprzez skojarzenia z muzyką Chopina urósł do rangi narodowego symbolu. Takie pejzaże zdarzają się tutaj tylko z dala od zatłoczonych głównych dróg. Warto tu przyjechać niezależnie od pory roku, choć najprzyjemniej jest od wiosny do jesieni, gdy wierzby mają liście, a w Żelazowej Woli odbywają się koncerty chopinowskie.
Brochów – wczesnośredniowieczna miejscowość z ciekawym kościołem, który słynie jako miejsce chrztu Fryderyka Chopina oraz ślubu rodziców kompozytora. Kościół należy do najbardziej niezwykłych budowli sakralnych – jest kościołem obronnym: ceglany korpus flankują dwie, jakby za wysokie, okrągłe wieże; kolejna, niższa, wznosi się od strony prezbiterium. Ten kościół-zamek został otoczony murem, który kiedyś dodatkowo wzmocniono fosą.
Żelazowa Wola – jeden ze sztandarowych polskich zabytków; leży wśród ładnych pól, niedaleko południowych granic Parku Kampinoskiego. Rodzice Fryderyka Chopina mieszkali w dworze rodziny Skarbków. Sam dwór został zniszczony podczas I wojny światowej, została jednak oficyna, w której według tradycji mieszkali Chopinowie i gdzie jakoby 22. lutego 1810 r. przyszedł na świat przyszły kompozytor. Jeszcze przed wojną wykupiono teren i odrestaurowano oficynę. Dworek jest obecnie jednym z najczęściej fotografowanych zabytków. We wnętrzach urządzono niewielkie muzeum, w którym zgromadzono trochę wyposażenia z epoki, ładny piec kaflowy, kopie portretów i dokumentów i oczywiście fortepian, na którym w lecie wykonywane są utwory Chopina.