Toruń

Toruń ma ponad 300 wspaniałych zabytków, z których wiele wpisuje się w historię sztuki nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Miasto leży na styku dwóch wielkich krain geograficznych – prawobrzeżna dzielnice wraz ze starówką należą do Pomorza, lewobrzeżny Podgórz to Kujawy.
Rozwój ziemi chełmińskiej i Torunia wiąże się z Zakonem Krzyżackim, który zakładał tu swoje miasta i wznosił warowne zamki. Ucisk ludności sprawił, że w 1454 r. wybuchło powstanie, które dało początek wojnie trzynastoletniej (1454-1466). Po zawarciu II pokoju toruńskiego tereny te włączono w granice Polski, jednak do dziś ocalało wiele pamiątek po rycerzach zakonnych. Toruń, który był jednym z pierwszych miast założonych przez Krzyżaków, wraz z niedalekim Chełmnem otrzymał prawa miejskie w 1233 r. W okolicach zamku odnaleziono jednak ślady osady prasłowiańskiej. Od początku mieszały się tu wpływy polskie i niemieckie, współistniały – często nie bez problemów – dwie religie: katolicka i protestancka. To wszystko wywarło wielki wpływ na dzieje i kulturę miasta.
W Toruniu warto zobaczyć m. in. Ratusz Staromiejski na Rynku Staromiejskim, Katedrę Św. Janów, Dom Kopernika, Dwór Artusa, ruiny zamku krzyżackiego czy wziąć udział w pokazie w Żywym Muzeum Piernika.