Bawaria na rowerach
1. dzień – przyjazd do Ratyzbony
Ratyzbona jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w centralnej Europie i jednocześnie jednym z najstarszych miast w Niemczech. Starówka została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Spacerując po jej wybrukowanych uliczkach natrafiamy na liczne domy średniowiecznych patrycjuszy, budowane w formie wysokich wież. Spośród licznych zabytków należy wymienić jeden z najważniejszych w mieście, Stary Ratusz, siedzibę władz miejskich, Katedrę św. Piotra, czy Plac Katedralny.
2. dzień – ścieżka rowerowa „Regental”, Regensburg – Cham, (74 km)
Miasto opuszczamy Kamiennym Mostem i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, która na tym odcinku biegnie od Dunaju do ujścia rzeki Regen. Trasa przez Las Bawarski prowadzi nadrzecznymi, częściowo utwardzonymi ścieżkami rowerowymi, bocznymi drogami oraz nieutwardzonymi leśnymi i polnymi duktami. Za Regenstauf na trasie dominują ruiny legendarnych zamków Stockenfels, Stefling i zamku Hof am Regen. Warto wspomnieć również o dawnym klasztorze cystersów Walderbach, który zachował się w dużej mierze w oryginalnym romańskim stylu. Dziś w budynku klasztornym mieści się Muzeum Okręgowe, które w oryginalny sposób przedstawia kulturę i sposób życia w regionie na przestrzeni ostatnich 200 lat. Następnie docieramy do miasta Roding i przez krainę tęczy udajemy się do Cham.
3. dzień – ścieżka rowerowa Regental, Cham – Viechtach, (38 km)
W mieście Cham zwiedzamy palarnię ziaren kawy. Przejeżdżamy bardzo blisko rzeki i dostajemy się do Blaibach, gdzie znajduje się rewelacyjna sala koncertowa z zachwycającą akustyką, zaprojektowana przez monachijskiego architekta Petera Haimerla. Wracamy z powrotem na ścieżkę rowerową. Krótkimi podjazdami i dojazdami dostajemy się do Viechtach, a następnie do Rauhbühl, gdzie odwiedzamy Szklaną Stodołę artysty Rudolfa Schmida. Na ogromnych szklanych ścianach stodoły są żywo i imponująco przedstawione historie i legendy Lasu Bawarskiego.
4. dzień – ścieżka rowerowa Regental, Viechtach – Bayerisch Eisenstein, (54 km)
Ostatni etap wycieczki, odcinek z Viechtach do Regen rozciąga się na wyżynach Lasu Bawarskiego. Znajdujące się na trasie ruiny zamku Weißenstein stoją na słynnym szlaku kwarcowym „Pfahl”. Szlak ten ciągnie się przez 150 km przez Las Bawarski i dostarcza kwarc do produkcji szkła. Zanim wrócimy na rower i rozpoczniemy ostatni odcinek tej trasy, w Regen warto pospacerować po Przezroczystym Lesie i Ogrodach Zdrojowych. W Zwiesel zwiedzamy parowy browar, gdzie można oczywiście skosztować piwa. Ostatni, krótki odcinek biegnie samotnie wzdłuż rzeki i doprowadza nas do celu podróży: bawarskiego Eisenstein.
5. dzień – wyjazd