Pielgrzymka Chorwacja - Bośnia i Hercegowina

1. dzień – przylot
Przejazd przez Chorwację do Szybeniku na Wybrzeżu adriatyckim (Dalmacja).

2. dzień – Szybenik – Park Narodowy Krka (wodospady) – Medziugorie.
Szybenik: w XVI wieku największe pod względem liczby ludności miasto Dalmacji. Obecnie to najstarsze chorwackie miasto nad Adriatykiem, znane z największego Starego Miasta w Chorwacji oraz 2 zabytków wpisanych na listę UNESCO. Są to: Katedrą Św. Jakuba w Szybeniku uważana za największy kościół świata oraz twierdza Św. Mikołaja na wysepce Ljuljevac niedaleko Szybenika. Szybenik jest również miastem festiwali, pieśni i muzyki, znany jest z przepysznej kuchni dalmatyńskiej, owoców morza, lokalnych przypraw, domowej roboty oliwy z oliwek, czerwonego wina Drniš Prosciutto.
Park Narodowy Krka jest znany z najwyższego i uważanego za jeden z najpiękniejszych wodospadów w Europie: wodospadu Skradinski Buk. Wzdłuż rzeki Krka i jezior znajduje się wiele ruin starych fortec, młynów i klasztorów. Na szczególną uwagę zasługuje klasztor franciszkanów na wyspie Visovac. Można tu dotrzeć jedną z licznych łodzi wycieczkowych, które pływają po jeziorze. Szmaragdowozielona lśniąca woda, siedem pięknych wodospadów, ruiny z czasów Rzymian to tylko niektóre z licznych atrakcji.
Medziugorie to znane miejsce objawienia maryjnego, a od czterech dekad ośrodek pielgrzymkowy w Bośni i Hercegowinie. Medziugorie jest miejscem spokoju i odpoczynku od gorączkowego codziennego życia, apelem do ludzkości o modlitwę, pokutę i nawrócenie. Ważnym punktem w pielgrzymce jest wizyta na Wzgórzu Objawień, gdzie według wizjonerów pojawiła się Matka Boża oraz wieczorna msza w Kościele Św. Jakuba. W Medziugorie można odczuć emanującą Bożą Łaskę, która sprawia, że niewidomi widzą, słabi czują się wzmocnieni, chorzy uzdrowieni, a duchowo martwi budzą się do nowego życia. Polecamy spacer na Górę Krzyży i na Wzgórze Objawień.

3. dzień Medziugorie – Mostar – dolina rzeki Neretwa – Sarajewo
Mostar – miasto z listy UNESCO. Symbolem Mostaru jest Stary Most nad rzeką Neretwa znany również jako Most Pojednania, który został zbudowany na zlecenie tureckiego sułtana Sulejmana Wspaniałego. Mostar znany jest również z wyśmienitego wina Zilavka Mostar i Blatiny.
Dolina Rzeki Neretwy- zwana Chorwacką Kalifornią, należy do najpiękniejszych tras w Bośni, na Bałkanach i prawdopodobnie na świecie. Przejeżdżając przez dolinę należy zwiedzić Kościół klasztorny franciszkanów Piotra i Pawła, wybudowaną przez Chorwatów, najwyższą dzwonnicę w Bośni i Hercegowinie (78 m) oraz widoczny z każdego miejsca w Mostarze i najwyższy w Bośni i Hercegowinie Krzyż Milenijny na Wzgórzu Hum (33 m).
Sarajewo – stolica i siedziba rządu Bośni i Hercegowiny.
Zobaczymy historyczne zabytki jak: Most Łaciński (Most Prinzipa) – miejsce zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, Fontannę Sebilj, Katedrę Serca Jezusowego z pomnikiem JP II, meczet Gazi Husrev-bega – przykład architektury osmańskiej na Bałkanach, Pomnik Wieczny Ogień – poświęcony pamięci ofiar II wojny światowej, Tunel Spasa zwany Tunelem Nadziei, zbudowany podczas oblężenia Sarajewa, a obecnie 25-metrowy odcinek udostępniony jako muzeum.
Wieczorem będzie okazja do Mszy Św. w kościele na Starym Mieście.

4. dzień Sarajewo – dolina rzeki Vrbas – Travnik – Podmilacje (Sanktuarium Św. Jana z Wildeshauen) – Jajce – Zagrzeb
Trasa z Sarajewa do Travnika wiedzie wzdłuż jednej z ważniejszych i bardzo malowniczych rzek Bośni i Hercegowiny- rzeką Vrbas. Polecamy przerwę na typowo bośniackie jedzenie w Travniku.
Kościół Svetog Ive w Podmilačje- jest to Sanktuarium znane na całym świecie, jako miejsce pokuty i ślubowania w wigilię Św. Jana (24.06.), nie tylko dla katolików, ale przedstawicieli innych religii. W Kościele Svetog Ive w Podmilačje- zapewniamy czas na strawę duchową czyli uczestnictwo w Mszy Świętej.
Jajce – dawna siedzibą królów Bośni, zanim zostało podbite przez Imperium Osmańskie. Okazja do zobaczenia średniowiecznych fortyfikacji w centrum miasta (przerwa na zdjęcia), a także jezior Pliva ( m.in 21-metrowego wodospadu Pliva) oraz wspaniale zachowanych młynów wodnych.
Zagrzeb – to Perła Chorwacji, znany z przepięknych budowli z czasów monarchii austriackiej, obecnie jest największym i najbardziej zaludnionym miastem w Chorwacji. Ważnymi symbolami miasta są tradycyjne kolorowe babeczki w kształcie serca oraz czerwone, wykonane z ciasta miodowego, piernikowe ciasteczka. Miejscowi od lat tradycyjnie obdarowują nimi każdego, na kim im zależy, okazując im miłość i przywiązanie.

5. dzień – Zagrzeb – Marija Bistrica – Zagrzeb
Marija Bistrica to najsłynniejsze sanktuarium maryjne w Chorwacji. Słynna cudowna czarna figura Matki Bożej w Zagorju jest od ponad 300 lat celem pielgrzymek. Tutaj wierni otrzymają pocieszenie w chorobie, grzesznicy schronienie. Miejsce to odwiedziła Błogosławiona Matka Teresa, papież Jan Paweł II. Ojciec Święty pobłogosławił zarówno miejsce, jak i sanktuarium maryjne. Oprócz pięknej bazyliki znajduje się to także Kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej oraz 113-centymetrowy posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Bazylika w Mariji Bystricy jest dla Chorwatów tym, czym Bazylika Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach dla Polaków.

6. dzień – wyjazd