Litwa, Łotwa i Estonia

Oprócz trzech metropolii – Wilna, Rygi i Tallina, oferujemy w tej wycieczce inne czarujące miasta, jak urokliwe miasto uniwersyteckie Kowno, Kieś – jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Łotwy oraz Tartu – miasto, które „napisało” niejeden rozdział historii Estonii. Każde z tych trzech państw jest na swój sposób fascynujące. Litwa jest znana dzięki barokowo-klerykalnej stolicy Wilno i unikatowej krajobrazowo Mierzei Kurońskiej. Łotwa to państwo przeciwieństw –  z jednej strony pełna życia i nowoczesna Ryga, z drugiej spokojne wiejskie życie poza miastem. Estonia jest wprawdzie najmniejszym i najsłabiej zaludnionym państwem Bałtyki, ale posiada najdłuższą linię brzegową i największe wyspy. Opuszczając średniowieczny Tallin można bardzo szybko znaleźć się wśród natury – gęste lasy, torfowiska, bagna, łąki i puste plaże przypominają klimaty skandynawskie.

1.dzień – przyjazd do Kłajpedy

2.dzień – zwiedzanie Kłajpedy, jedynego miasta portowego kraju.  Przez Litwinów jest nazywane „Bramą do Świata“. Jeszcze dzisiaj można z łatwością rozpoznać średniowieczny układ ulic – w szachownicę, a stare nazwy ulic zdradzają, kto przy nich mieszkał.

3.dzień – Kłajpeda – wycieczka na Mierzeję Kurońską, która jest niezwykłym cyplem o długości 100 km. W najwęższym miejscu ma tylko 400 m. Miasto Nida jest uosobieniem Mierzei Kurońskiej, jej sercem i na pewno najpiękniejszą i najpopularniejszą miejscowością turystyczną. Przepiękna natura przyciągała do Nidy wielu artystów – jednym z najważniejszych jest noblista literacki Thomas Mann, którego była rezydencja letnia jest obecnie muzeum.

4.dzień – Kłajpeda – Kowno – Troki – Wilno (330 km) Po śniadaniu wyjazd z Kłajpedy do Wilna. W Kownie krótka przerwa na zwiedzanie malowniczego Starego Miasta z jego długim deptakiem. Następnie przejazd do Trok – tu wśród zielonych lasów i nad błękitnym jeziorem znajduje się położony na wyspie przepiękny zamek – świętość narodowa Litwinów.

5.dzień – Wilno – Góra Krzyży – Ryga (380 km) Atmosfera Wilna to przede wszystkim okazałe budowle z najróżniejszych epok i stylów, ciekawe muzea, sprawiające wrażenie egzotycznych, kopuły rosyjsko-ortodoksyjnych kościołów, kolorowe targi i burzliwe życie ulic Starego Miasta i Bulwaru Gedeminos. Plac Katedralny jest z całą pewnością jednym z najważniejszych punktów dla turystów. W Szawlach zwiedzanie Góry Krzyży, międzynarodowego miejsca pielgrzymkowego z tysiącem krzyży z najróżniejszych materiałów, we wszystkich wielkościach. Po południu przyjazd do Rygi.

6.dzień – Ryga – zwiedzanie (30 km) Ryga jest miastem o wielu obliczach. Czasem przypomina miasta hanzeatyckie, innym razem ukazuje się w świetle 19 wieku, to znowu zaskakuje atmosferą typowego dużego miasta. Zwiedzanie najważniejszych zabytków jak Pomnik Wolności, Kościół Św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz, Wielka i Mała Gildia i Plac Katedralny z Katedrą. Oprócz tego zwiedzanie pięciu hal targowych – możliwość skosztowania różnych litewskich specjałów.

7.dzień – Ryga – Park Narodowy Gauja – Tartu (280 km) Po drodze do Tartu zwiedzanie Parku Narodowego Gauja. Turystyczne centrum Siguldy z ruinami Zamku Krzyżackiego, dzięki swojemu malowniczemu położeniu i pięknej naturze, stało się w ostatnich latach znaną miejscowością wypoczynkową. Na drodze do Turaidy znajduje się jaskinia Gutmana – największa jaskinia Łotwy. Zwiedzanie zamku biskupów – Turaidy. Przejazd do Kiesiu – jednego z najstarszych miast Łotwy.

8.dzieńTartuPark Narodowy Lahemaa – Tallin (230 km) Tartu jest najstarszym miastem Estonii i drugim co do ważności, tuż po Tallinie. Zwiedzanie Starego Miasta z jego najczęściej klasycystycznymi kamienicami i budynkami uniwersyteckimi oraz Placem Ratuszowym. Po drodze do Tallina zwiedzanie zróżnicowanego krajobrazowo Parku Narodowego Lahemaa na północy Estonii. Szczególną atrakcję stanowi otoczony francuskim parkiem dworek w Palmse. Wspaniałe pomieszczenia umożliwiają wgląd w życie dawnych bałtyckich włościan.

9.dzień -Tallin – zwiedzanie (25 km) Żadne inne miasto na Bałtyce nie zachowało swojego średniowieczno-hanzeatyckiego oblicza, tak jak Stare Miasto w Tallinie. Pierścień cienistych parków i terenów zielonych, który został założony w miejscu dawnych okopów i wałów, otacza historyczne centrum. Na Placu Ratuszowym znajduje się Ratusz z symbolem miasta – wiatrowskazem „Stary Tomasz” na wieży ratuszowej. Tam znajduje się jedna z najstarszych aptek w Europie – Apteka Ratuszowa. Spacer po wzgórzu katedralnym z Zamkiem Toompea, basztą Długi Herman, katedrą Alexandra Newskiego i Szkoła Katedralna. Zwiedzanie rynku, gdzie można się przyjrzeć produkcji różnych rzemieślników.

10.dzień – powrót