Frombork
Miasto Kopernika, w którym uczony spędził większość życia, napisał „De revolutionibus…” i w którym zmarł.
Chociaż Frombork liczy ok. 3000 mieszkańców, wydaje się znacznie mniejszy, gdyż osiedla giną między zielonymi wzgórzami. Nad niską zabudową maleńkiego centrum góruje masyw Wzgórza Katedralnego najeżonego iglicami wież i murami. Gotycka Katedra Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja ściąga rzesze turystów, nie tylko z Europy. Puste, kręte uliczki prowadzą od wzgórza do maleńkiego portu, gdzie latem czekają na turystów statki wycieczkowe. Warto wybrać się w krótki rejs do Krynicy.
U stóp Wzgórza Katedralnego stoi pomnik Kopernika i filigranowy kościół z XIX w. o interesującej neogotyckiej fasadzie. Nad niską zabudową centrum góruje czworoboczna, płasko ścięta wieża wodna. W 1571 r. był to cud techniki – specjalne maszyny pompowały wodę na najwyższe piętro, a stąd systemem rur do katedry. Przy ul. Basztowej zachowała się niska wieża obronna z prostym hełmem.
Polecamy zwiedzanie Wieży Kopernika, niesłusznie uważanej za jego dawne obserwatorium, a w rzeczywistości będącej jego formalnym mieszkaniem wewnątrz murów obronnych zespołu katedralnego na wypadek wojny, Muzeum Mikołaja Kopernika (w dawnym pałacu biskupim) oraz Wieży Radziejowskiego (dawnej dzwonnicy), w której znajduje się wahadło Foucaulta.